[ ↓ na navigáciu ↓ ]

Šetriť vodou je „in“

Voda. Používame ju denne. Na pitie, na varenie, pranie, osobnú hygienu, splachovanie. Automaticky počítame s tým, že stačí otočiť kohútikom a máme jej, čo hrdlo ráči. Nad jej nedostatkom alebo potrebou šetriť tak mnohokrát zauvažujeme len 22. marca, v deň, na ktorý pripadá medzinárodný deň vody. Lenže to je málo. Napriek tomu, že si to mnohokrát neuvedomujeme, voda je vyčerpateľný zdroj. Preto by sme sa s ňou mali naučiť dobre hospodáriť. Vďaka úsporným vodovodným batériám, sprchovým hlaviciam či toaletám so zníženou potrebou vody na splachovanie možno ročne usporiť až tisíce litrov vody. To prospeje životnému prostrediu, ale prejaví sa to i na obsahu peňaženky. 

Na osobnú hygienu a splachovanie pripadne až 70 % dennej spotreby domácnosti. S úsporami sa preto vyplatí začať v kúpeľni. Stačí upraviť niekoľko základných návykov a zamyslieť sa aj nad kúpeľňovým vybavením. 

Drobnosti môžu zachrániť veľké peniaze

Za vysokú spotrebu vody v kúpeľni môžu v prvom rade naše zvyky. Radi sa kúpeme v plne napustenej vani, nechávame tiecť vodu pri čistení zubov, muži i pri holení… Stačí nahradiť vaňu sprchou a zavrieť kohútik a úspory môžu ísť do tisícov litrov vody.
Druhým faktorom, ktorý sa významne podieľa na tom, koľko vody pretečie v kúpeľni odpadom, je jej vybavenie a tiež jeho technický stav. Pretekajúca toaleta či kvapkajúci kohútik je doslova čiernou dierou na peniaze. Za premrhané litre vody môže i staré vybavenie – kohútiková batéria, neúsporná sprchová hlava alebo toaleta so splachovaním na 9 litrov vody…Výmena podobných kúpeľňových „dinosaurov“ pritom nemusí byť nákladná a ročne prinesie úsporu tisícov litrov vody.

Batéria, toaleta, sprchová hlava

Sensor InoxV prípade batérie rozhodne siahnite po pákovej. Vodu vďaka nej pustíte i zavriete jediným pohybom. Skvelou voľbou je i bezdotyková batéria, napríklad JIKA Sensor Inox, ktorá disponuje riadeným prietokom 6 litrov za minútu. Vďaka perlátoru, ktorým je vybavená, sa vypúšťaná voda premieša so vzduchom, a tak nadobudne na objeme. Na umytie rúk jej tak stačí len malé množstvo. Na spustenie vody stačí iba vložiť ruky pred senzor, čo ocenia rodičia malých detí alebo ľudia so zhoršenou motorikou. Vzhľadom na to, že na batérii možno prednastaviť teplotu vody, minimalizuje sa riziko obarenia a navyše sa znižuje spotreba energie nutnej na jej ohrev.

Olymp Deep

Pri toaletách je dnes už štandardom duálne splachovanie – teda možnosť rozlíšiť tzv. malé a veľké spláchnutie. K posledným novinkám patria toalety umožňujúce splachovanie vo veľmi úspornom režime, ktoré potrebujú len 3/4,5 litra. V sortimente JIKA zaujme napríklad WC Deep by Jika. Je k dispozícii v troch podobách – ako samostatne stojacie, závesné i klasické kombinované WC. Toalety zaujmú hranatejším tvarom, no s oblinami namiesto rohov. V kúpeľni tak nepôsobia rušivo, harmonicky doplňujú umývadlá a nábytkový rad Deep by Jika, možno ich však bezpečne odlíšiť od iných radov toaliet.

 

Sloup LYRA

Aj pri sprchovaní si možno vodu užiť, a pritom zbytočne neplytvať, a to i v prípade obľúbených tanierových sprchových hláv. Príkladom je teleskopický sprchový stĺp JIKA LYRA, ktorý umožňuje posun až o 40 cm, takže poteší i dlháňov. Sprcha je vybavená tanierovou hlavou a ručnou sprchou a jednoducho a ľahko ju možno prepnúť. Tanierová hlavica poskytne skutočne luxusný pocit zo sprchovania. Rozmerná hlavica je koncipovaná tak, aby evokovala dážď a ponúkla príjemný pocit pokoja a uvoľnenia. Spotreby vody sa však netreba báť – hlavicu možno zadovážiť s prietokom len 9 litrov za minútu. 


[ ↑ na obsah ↑ ]
[ ↑ na obsah ↑ ]