[ ↓ na navigáciu ↓ ]

Tugendhat zdobí precízna práca znojemského Laufenu

2Dvere brnenskej funkcionalistickej vily Tugendhat sa po rozsiahlej rekonštrukcii opäť otvorili verejnosti. Spoločným cieľom popredných architektov bolo dotiahnuť repliky do posledných detailov a zachovať maximálnu autenticitu priestorov. Skupina popredných architektov si vytýčila za spoločný cieľ dotiahnuť repliky do posledných detailov a zachovať maximálnu autentickosť priestorov. Výzvy sa hneď ujala aj Znojemské  keramička Laufen pod dohľadom dizajnéra Daniela Piršča.

1Celý priebeh rekonštrukcie kúpeľne sťažoval nedostatok pôvodného vybavenia. Predlohami replík sa tak stali fotografie umývadiel z nemeckých archívov, súkromný dobový bidet brnenského reštaurátora či klozet a dvojitá výlevka zo zbierky brnenského magistrátu. "Všetky fyzické predlohy sme oskenovali a vytvorili z nich modely pre výrobu zlievarenských foriem. Bohužiaľ sa nepodarilo dohľadať fyzickú predlohu pre jedno z umývadiel, a preto sme pri jeho výrobe využili možnosti 3D technológií," vysvetľuje dizajnér Piršč. Na zhotovenie finálnych odliatkov, rovnako ako na celý proces výroby, dohliadali skúsení majstri znojemského Laufenu. "Za skvelú prácu im patrí veľká vďaka," dodáva Daniel Piršč.
V snahe o maximálnu autenticitu a bezchybný vzhľad bol kladený dôraz aj na najmenšie detaily. "Nebolo napríklad jednoduché zladiť odtieň glazúry umývadiel a obkladov kúpeľne  vzhľadom na skutočnosť, že farba na dennom svetle vyzerá inak, než pri umelom osvetlení,"  vysvetľuje dizajnér Piršč.
Vybavenie kúpeľne vily Tugendhat spĺňa funkčné aj estetické nároky dnešnej doby. "Je až neuveriteľné, ako priaznivo na človeka  jednotlivé kusy pôsobia. Stále sú nadčasové a v určitom  zmysle moderné," dodáva dizajnér.


[ ↑ na obsah ↑ ]
[ ↑ na obsah ↑ ]