[ ↓ na navigáciu ↓ ]

ZNAČKA JIKA PODPORILA NÁDEJNÝCH ŠTUDENTOV DIZAJNU

Jedinečnú príležitosť pripravila pre študentov Ateliéru Keramického dizajnu z Plzne česká značka kúpeľňového vybavenia JIKA. Mladí dizajnéri si mohli počas prípravy záverečných prác vyskúšať vývoj vlastného solitérneho kusu priamo vo výrobnom závode v Bechyni. Výsledky časovo aj technologicky náročného projektu môžu až do konca kalendárneho roka vidieť všetci návštevníci Galérie kúpeľní v PRAHE.

 

Pre začínajúcich dizajnérov nie je na slovenskom trhu situácia jednoduchá, preto vytvorenie vlastného kusu pre nich predstavuje nenahraditeľnú skúsenosť. Pri vývoji nových keramických tvarov je potrebné brať do úvahy zložitú a časovo náročnú technológiu samotnej výroby. Skôr vznikal nový tvar dva aj viac rokov, dnes môže byť vďaka moderným postupom vytvorený už v priebehu pol roka. Vedúci Ateliéru Keramického dizajnu v Plzni a akademická sochárka Petra Šťastná k spolupráci s tradičným výrobcom kúpeľňového vybavenia dodáva: „Po dohode s výrobným závodom v Bechyni sme ako tému štartovacieho projektu zvolili vývoj solitérnych kusov. Celkovo sa do neho zapojilo 9 študentov, z ktorých piatim sa podarilo práce dotiahnuť až do konečného vyvzorkovania. Jasným zámerom do budúcna je zameranie na komplexné sety, teda zostavy sanitárnej keramiky vybavené nábytkom a doplnkami v jednej výtvarnej línii. Tu vidíme skutočný prínos pre študentov aj značku JIKA.“

 

Do projektu sa zapojili predovšetkým študenti magisterského štúdia, ktorí prichádzajú z bakalárskeho programu produktového, priemyselného alebo keramického dizajnu. Táto pestrá zmes dáva základ plodnej výmene skúseností. Podľa akademickej sochárky Petry Šťastnej študenti veľmi dobre zvládajú počítačové návrhy, ale chýbajú im skúsenosti s modelovaním tvaru a výrobou, teda skutočné zhmotnenie pôvodných vízií a predstáv. Dôvody, prečo sa JIKA rozhodla spolupracovať s dizajnérskou mladosťou, približuje generálny riaditeľ LAUFEN CZ Ladislav Dvořák: „Práca so študentmi je vždy prínosná. Značka JIKA získava nevšedné nápady a my im naopak poskytujeme možnosť aplikovať teoretické vedomosti v praxi. Veríme, že v budúcnosti sa stretneme aspoň s niektorým z nich a vytvoríme kúpeľňové zostavy, ktoré zaujmú našich zákazníkov.“ Študentom s výrobou a premenou návrhov vo finálny produkt pomáhal tím vývoja nových výrobkov značky JIKA pod vedením manažéra Pavla Kolaříka a tím ľudí s majstrom Karlom Fáberom.

 

UKÁŽKY PRÁC ŠTUDENTOV ATELIÉRU KERAMICKÉHO DIZAJNU

 

klicperovaHELENA KLICPEROVÁ, SET SANITÁRNEJ KERAMIKY EDDY

 

Eddy je variabilný, tvarovo zaujímavý set sanitárnej keramiky, ktorého organické tvary sa inšpirovali prírodnou silou vody. Hladké oblé línie kopírujúce kamienky dopĺňa hranka miznúca v mise ako vodný vír, ktorá je dominantným a zároveň spojovacím znakom celej série. Komplet obsahuje závesné umývadlo s integrovaným krytom sifónu, umývadlo na skrinku a dvojumývadlo, kombi klozet, samostatne stojaci a závesný klozet, závesný a samostatne stojaci bidet a sprchovú vaničku. Súčasťou je tiež záchodová doska a panel na splachovanie. Z navrhnutého setu bolo vyrobené závesné umývadlo s integrovaným krytom sifónu (rozmery: šírka 60 CM, výška 45 cm, hĺbka 50 cm).

 

jirkaŠTĚPÁN JIRKA, KÚPEĽŇOVÝ SET RIBBON   

 

Set sanitárnej keramiky a kúpeľňového nábytku Ribbon prináša exkluzivitu spojenú s maximálnou funkčnosťou pre malé kúpeľne. Autor dokazuje, že atraktívny dizajn nie je len pre mladých, ale rešpektuje potreby pre seniorov i ľudí so zníženou pohyblivosťou. Základom celého radu je umývadlo s krytým ventilom, ktoré bolo spolu so skrinkou zrealizované ako funkčný prototyp. Tvar keramického krytu plynulo rozvádza tečúcu vodu a zabraňuje tým rozstrekovaniu napriek malej hĺbke umývadla. V prípade potreby je možné umývadlo prehĺbiť vybratím krytu. Skrinka bola navrhnutá so zámerom maximalizovať úložný priestor a jej zúženie v spodnej časti zároveň zabezpečuje pohodlné státie pri umývadle. Modulárny systém umožňuje voliť medzi zásuvkami, výklopným košom na bielizeň a výsuvným košom. Ten je možné využiť aj ako sedadlo pre osoby, pre ktoré môže byť dlhé státie napr. zo zdravotných dôvodov namáhavé alebo nepríjemné.          

 

kalivodovaMARKÉTA KALIVODOVÁ, KÚPEĽŇOVÝ BOX SUNFLOWER

 

Kúpeľňový box je určený do hotelovej kúpeľne, od ktorej ľudia očakávajú niečo nové a luxusnejšie, než majú doma. Všetky prvky sú prispôsobené tvarosloviu slnečnice. Box je určený nielen na sprchovanie, ale aj pre pohodlné kúpanie v okrúhlej vani. Variant iba so sprchovacím kútom nájde uplatnenie v menších kúpeľniach. Na slnečnici môžeme pridávať ďalšie stonky napríklad pre zrkadlo nad umývadlom.

 

pavlikDANIEL PAVLÍK, SADA PLÁN A  

 

Sada Plán A je určená pre menšie až stredné kúpeľne, v ktorých nie je priestor pre zbytočné plytvanie miestom, a kladie dôraz predovšetkým na funkciu a modularitu jednotlivých prvkov. Základný obdĺžnikový tvar využitý pri všetkých častiach setu oživuje asymetria. Tá pôsobí nielen ako spojivo medzi jednotlivými prvkami, ale vytvára aj funkčné usporiadanie v priestore. Navyše každému keramickému kusu prepožičiava odkladacie plochy tam, kde sú potrebné. Základným prvkom sa stalo umývadlo, ktoré sa dočkalo finálnej realizácie počas spolupráce so značkou JIKA. V návrhoch je doplnené o kúpeľňový nábytok v rôznych farebných variantoch a praktické úchytky na uteráky. Okrem umývadla navrhnutého v kombinácii so skrinkou, zahŕňa kúpeľňový set Plán A tiež vaňu, sprchové vaničky, umývadlo a klozet.       

 

houdkovaVERONIKA HOUDKOVÁ RIUDNICKÁ, TRIANGULUM

 

Pocitový aj hmatateľný kontrast medzi čistou jemnou keramikou umývadla a surovým materiálom podstavca predstavuje projekt Triangulum. Podľa vlastného vkusu si môže zákazník vybrať z najrozličnejších druhov materiálov a farieb – od prírodných, zemitých až po krikľavé módne výstrelky. Zo samotného umývadla sa tak stáva módny doplnok domova.

 

 

malatkovaHANA MALÁTKOVÁ, PROJEKT PANELÁKOVÉ KÚPEĽNE

 

Panelákové kúpeľne disponujú často veľmi podobnými rozmermi. Cieľom práce bolo navrhnúť takú kúpeľňovú sanitu, ktorá čo najúčelnejšie vyrieši usporiadanie malého priestoru. Ďalšou požiadavkou bolo ponechať v kúpeľni miesto pre práčku. V tejto súvislosti navrhla autorka 3 typy umývadiel, v rámci ktorých práčku zapracovala. Prvý variant je určený pre menšie práčky s výškou do 71 cm, kde je kúpeľňová batéria umiestnená na stenu. Druhý typ je upravený tak, aby sa kúpeľňová batéria stala priamo jeho súčasťou. Práve tento variant umývadla bol následne vyrobený v spolupráci so značkou JIKA. Posledný typ umývadla je dizajnovaný pre práčku štandardných rozmerov. Okrem umývadiel navrhla študentka v rámci zostavy tiež vaňu, ktorá je netradične vyššia a zároveň trochu kratšia. Vďaka týmto rozmerom ju možno napustiť až po ramená a zadná rozšírená časť vytvára dostatok priestoru aj pre sprchovací kút so zástenou. 

 


[ ↑ na obsah ↑ ]
[ ↑ na obsah ↑ ]