[ ↓ na navigáciu ↓ ]

Zoznámte sa s bájnymi tvormi

JIKA predstavuje legendárne vodné stvorenia
 
Šetriť vodou znamená tiež zachrániť príbehy o legendárnych vodných monštrách, kreatúrach alebo iných obludách. Tento originálny koncept si značka Jika pripravila pre návštevníkov svojej expozície na svetovú výstavu EXPO 2015. Originálnym spôsobom tak upozorňuje na problém šetrenia vodou a zároveň na svoje JIKA produkty. Predstavme si teraz hlavných aktérov tohto konceptu, ktorí sa vďaka originálnemu animovanému stvárneniu iste stanú pre všetkých návštevníkov nezabudnuteľnou súčasťou tejto výstavy.
 

HYDRA

 
 
Hydra
Bájne stvorenie z gréckej mytológie. Obluda s hadím telom a siedmimi dračími hlavami bola dcérou stohlavého obra Tyfóna a Echidny, napoly ženy, napoly hada. Táto bájna vodná príšera mala pomocníka v podobe obrovského raka s ostrými klepetami.
 
 

NESSIE

 
 
 
Nessie
Najčastejšie skúmaná záhadná vodná príšera, ktorá sa údajne vyskytuje v škótskom jazere Loch Ness. Podľa hlásenia pozorovateľov by mala byť až 20 m dlhá s trojmetrovým krkom. Prvýkrát bola uvidená údajne už v 6. storočí.
 
 
 
 
 
 

KRAKEN

 

Kraken
Bájny obrí hlavonožec schopný potápať celé lode. Podľa niektorých správ býval videný pri pobreží Nórska a Islandu. Príbehy o tejto príšere s chápadlami kolovali medzi námorníkmi odpradávna. Prvé písomné správy o ňom pochádzajú z 18. storočia.
 
 
 
 
 

SIRENSSirény
Morské bytosti z antickej mytológie, ktoré svojím vábivým spevom lákali námorníkov k svojmu ostrovu, kde ich loď stroskotala na útesoch. Odysseus preto pri svojej dlhej plavbe z trójskej vojny nariadil svojim mužom, aby si zalepili uši voskom. 

KAPPA


Kappa
Japonské vodné monštrum, nazývané „Kawataró“ (riečny chlapec) alebo „Kawako“ (riečne dieťa), údajne sťahuje pod vodu ľudí i zvieratá, ktoré idú k rieke piť, a pojedá ich pečeň. Obýva vody západnej časti Japonska a ostrova Kjúšú.

 

MOBY_DICK

 
 
Moby Dick
Bol obrovský biely vorvaň, ktorý vraj skutočne existoval. Tento svetlo sfarbený vorvaní samec, prezývaný námorníkmi „Mocha Dick“, v 19. storočí brázdil vody Tichého oceánu a Atlantiku. Je hrdinom svetoznámeho románu Biela veľryba.
 
 
 

LEVITHAN

 

 

Leviatan

Znamená doslova stočený alebo skrútený. O tejto biblickej vodnej príšere sa hovorí v Starom zákone. Slovo leviatan sa v priebehu stáročí stalo synonymom ku ktorémukoľvek veľkému monštru či príšere. V modernej hebrejčine slovo znamená veľryba.

 

 

 

Viac o expozícii 


[ ↑ na obsah ↑ ]
[ ↑ na obsah ↑ ]