[ ↓ na navigáciu ↓ ]

Rohová vaňa pre malé kúpeľne

 

Aj v malej kúpeľni chceme mať vaňu, umývadlo, klozet – pokiaľ nemáme samostatné WC. A tiež potrebujeme práčku a pokiaľ by to len trochu vyšlo, hodia sa aj nejaké skrinky. Môže byť dobrým riešením rohová vaňa? Otázku sme položili dizajnérovi a architektovi Michalovi Janků.

Áno aj nie.
Veľmi často sa stretávame s tým, že klienti hneď pri prvej predstave o svojej budúcej kúpeľni, či už novej, alebo rekonštruovanej, spomínajú rohovú vaňu. Jednako pre nich predstavuje výrazne nový prvok, vymykajúci sa z bežného štandardu, ale tiež možnosť, ako riešiť večný nedostatok priestoru.

Bohužiaľ, v mnohých prípadoch je však vaňa, ktorú si zákazník vybral, úplne nevhodná a priestor kúpeľne skôr „zamuruje“, než aby poskytovala väčšie možnosti. Rohových vaní je veľa a práve pri malých kúpelniach je nutné dôkladne zvážiť najvhodnejší typ. Vždy je však dobré najprv zvážiť to, či klasická obdĺžniková vaňa nevyrieši problém lepšie. Oblúk pôdorysu bežnej rohovej vane je síce elegantný, ale len ťažko alebo vôbec sa naň nedá nadviazať napr. sprchovým kútom alebo vstavaným nábytkom a predovšetkým v malých priestoroch zostávajú vedľa vane ostré, prakticky nečistiteľné kúty. Na zabudovanie sú lepšie aspoň čiastočne hranaté verzie.

Ak chceme vaňu obmurovať, čo je na údržbu aj na celkový vzhľad rozhodne lepšie riešenie, musíme tiež pamätať aj na to, že ďalší priestor nám uberie rozšírený korpus na vloženie vane. Týka sa to predovšetkým plastových vaní. Môže ísť síce len napríklad o 5 cm, ale niekde bojujeme doslova o milimetre. A pozor na ponechanie technických otvorov na prípadnú údržbu armatúr a odpadu! Samočistiace sifóny nie je prakticky nutné nikdy rozoberať, ale komplikovanejšie to môže byť napríklad pri batériách vstavaných do okraja vane. V niekoľkých prípadoch sme museli inštalačné dvierka vybudovať v susednej miestnosti, konkrétne v chodbe a v šatni. Rohovú vaňu teda áno, ale musíme dôkladne zvážiť všetky pre a proti.

Príklad bežného panelákového jadra

Po vybúraní pôvodného skeletu kúpeľne a prípadného posunutia priečky, napr. do predsiene, môžeme získať pre kúpeľňu priestor cca 190 x 170 cm.

  • Symetrická rohová vaňa 140 × 140 cm je síce veľkorysá, ale okrem malého umývadla s problematickým napojením vody a odpadu zostáva okrem zle udržiavateľných kútov len miesto na zúženú práčku.
  • Lepšie je riešenie priestoru s asymetrickou vaňou, ale aj tu zostávajú ťažko prístupné kúty.
  • Iné riešenie je so zabudovanou šesťuholníkovou vaňou v rohu miestnosti, úzkou práčkou a skrinkami. Vaňa sa zdá malá, ale väčšia šírka poskytuje dostatočné pohodlie.
  • Klasické usporiadanie s obdĺžnikovou vaňou, polozápustným umývadlom a kúpeľňovým nábytkom. Nový, moderný vzhľad dodajú okrem zariaďovacích predmetov armatúry, dôkladne zladené obklady, dizajn nábytku a osvetlenie.
  • Zúžený spodný profil vane uvoľní miesto aj na veľkú práčku.
  • Maximálna výbava kúpeľne aj so sprchovým kútom, avšak veľmi stiesneným priestorom pre používateľa.

Hľadanie výhodnejšieho usporiadania novej kúpeľne a jej vybavenia
Obdĺžnikové a ani klasické rohové vane príliš nevyhovujú. Zostáva nevyužitý priestor, stiesnené, neudržiavateľné kúty, neatraktívny vzhľad. Vybraný variant so zabudovanou šesťuholníkovou vaňou a rôznymi úrovňami podlahy. Rohová vaňa je v tomto diagonálnom usporiadaní úplne namieste. Jej oblúk sleduje komunikačnú linku.


[ ↑ na obsah ↑ ]
[ ↑ na obsah ↑ ]