[ ↓ na navigáciu ↓ ]

Dual flush – úspora vody

Za pitnú vodu sa na mnohých miestach sveta už platí zlatom, podľa oficiálnych údajov z roku 2006 pre 1,1 mld. ľudí na svete je vôbec problém sa k nej dostať. Jej cena nezadržateľne rastie aj u nás, v srdci Európy, i keď zdanlivo zatiaľ rádovo zanedbateľne. A v nasledujúcom roku zaplatíme zasa o niečo viac, určite aspoň o infláciu. Avšak tento minimálny vzrast nákladov sa týka iba toho, kto vie s vodou hospodáriť.

Je nutné zdôrazniť, že v našich domácnostiach vlastne na všetko používame drahú a vzácnu pitnú vodu. Tečie vodovodnými batériami do umývadiel, drezov v kuchyniach, do umývačiek, práčok, spŕch a vaní, preteká klozetmi a urinálmi. A na všetkých týchto miestach možno premrhať tisíce! Najpreukázateľnejším príkladom je nesporne splachovanie. Pokiaľ u vás doma ešte stále slúži klozet z dávnych čias, vedzte, že splachujete dvanástimi, možno výnimočne 9 litrami vody pri každom použití.

Podľa prieskumu distribučnej firmy Veolia sa v priemere používa 8 l vody na jedno spláchnutie, čo v štvorčlennej rodine predstavuje asi 55,48 m³ za rok, teda 3 135 Kč ročne (v cenách hlavného mesta Prahy). A viete, aké sú súčasné normy a trendy? „Všetky klozety z našej produkcie fungujú na dvojité splachovanie, na 3 a 6 litrov splachovacej vody. Je to dané významným posunom vo vývoji vypúšťacích ventilov. Z obyčajných „otváračov“ splachovania sa premenili na pomerne zložité zariadenia, ktoré ovplyvňujú množstvo použitej vody. Je možné si vybrať medzi dvoma typmi ventilov, Start stop a Dual flush,“ vysvetľuje vedúci školiaceho centra Laufen CZ Petr Čech. Táto spoločnosť je skutočným priekopníkom v otázke znižovania spotreby vody. Pomáha domácnostiam i inštitúciám šetriť peniaze, a najmä tak presadzuje ústretový postoj k prírode a životnému prostrediu. Pri použití klozetov s úsporným splachovaním je spotreba v rovnakej štvorčlennej rodine, ako v prípade prieskumu firmy Veolia, teda pri 19 spláchnutiach za deň, ani nie polovičná, 26,28 m³ ročne, čo v cenách roku 2010 predstavuje 1 485 Kč pre pražského užívateľa a teda úsporu 1 650 Kč za jediný klozet a jediný rok.

Rozdiel medzi oboma typmi ventilov, ktoré sa používajú v klozetoch Jika je zásadný: Štart stop – ako napokon napovedá názov – riadi užívateľ sám. Raz stlačí, voda splachuje; stlačí druhýkrát, voda sa zastaví. Jednoduché. Využitie systému Dual flush je však ešte jednoduchšie. Na splachovacej nádržke je tlačidlo ventilu dvojité, stlačením menšej časti vypúšťame 3 litre vody, stlačením väčšej časti 6 litrov, „Vo všetkých klozetoch kombi značky JIKA používame už iba ventily duálne, v závesných klozetoch možno pre podomietkové moduly splachovacích nádrží voliť medzi systémami Štart stop a Dual flush,“ dodáva Petr Čech.


[ ↑ na obsah ↑ ]
[ ↑ na obsah ↑ ]