[ ↓ na navigáciu ↓ ]

Andrej Jaroš

Kupelna1 Kupelna2 WC
10 Jaroš 1a 10 Jaroš 1a2 10 Jaroš 2a 10 Jaroš 2b 10 Jaroš 3a 10 Jaroš 4a 10 Jaroš pl1 10 Jaroš pl2 10 Jaroš pl3
10 Jaroš pl4

Čo chceme změniť a prečo

Dobrý deň. Už nejakú dobu bývam v byte vo funkcionalistickom tehlovom dome z konca 20. rokov minulého storočia na Palisádoch v centre Bratislavy. Aj keď je to starý byt v pôvodnom stave, veľmi rýchlo som si naň zvykol aj vďaka výbornej polohe, svetlosti a tichosti, či vysokým stropom, ktoré mu dodávajú príjemnú atmosféru. Jediné mínus, ktoré mi na tomto byte vadí, je kúpeľňa spojená s WC v pôvodnom stave, ktorý je v súčasnosti už naozaj dosť nevyhovujúci. Problematický pôdorys v nepravidelnom tvare písmena "L" si v tomto prípade vyžaduje značnú dávku kreatívneho riešenia. Navyše je tu aj nepraktické otváranie dverí smerom do priestoru kúpeľne, ktoré tak bráni plynulému prechodu do zadnej časti s toaletou. Rád by som preto celú kúpeľňu nanovo zrevitalizoval čo najefektívnejšie. Rekonštrukcia by sa týkala kompletnej výmeny dlažby, obkladačiek ako aj sanitárnej techniky (hodilo by sa vstavané umývadlo s úložným priestorom, nová vaňa alebo sprchový kút, wc so zabudovanou nádržkou na splachovanie vody), ako aj výmeny starých batérii. Mám iba predstavu jednoduchej a funkčnej minimalistickej kúpeľne, najlepšie bielej farby, ktorá by ju opticky zväčšila a presvetlila. Viem si však predstaviť aj čiernobielo mozaikovú dlažbu v štýle Wiener Werkstaette, ktorá by tak celkovo zapadala do konceptu môjho bytu. Vopred vďaka za pomoc pri návrhu.

Čo mi najviac vadí

Najviac mi vadia staré a popraskané obkladačky ako aj zastaralá sanitárna keramika. V kúpeľni chýba aj úložný priestor, ktorý by mohol vzniknúť v skrinke pod umývadlom. Starý systém vykurovania kachľami na plyn by som nahradil podlahovým vykurovaním. Taktiež by som zmenil aj systém ohrevu vody z elektrického bojlera na menší, výkonný prietokový ohrievač. Tým by som mohol docieliť väčší priestor, ktorý je tak potrebný v takejto malej kúpeľni.

Vybráno k proměně

Pokud chcete mít v koupelně úložné prostory, bude vhodnější dát tam při rekonstrukci místo vany sprchový kout. V tomto případě asi lépe čtvrtkruhový. Na volnou stěnu pak lze nainstalovat samostatné umyvadlo a vysoké skříňky z kterékoliv koupelnové řady JIKA. Nejelegantnější pro nepravoúhlou půdorysnou plochu by však bylo využít umyvadlo Cubito na desce, která se přiřízne přesně podle tvaru zdí. Pod deskou mohou být zásuvky a na stěně velké zrcadlo s mělkou skříňkou. Myslím, že toto provedení by mohlo ladit i s Vaším plánovaným laděním alá Art Deco. Je skvělé, že uvažujete o vyčištění koupelny od zastaralého technického vybavení, co mi tam však stále silně neladí, je ta pračka. Musí tam skutečně být? V tak malé, navíc nepravidelné místnosti, moc místa, kam ji schovat, není. V jedné prostorové ilustraci jsem se pokusil ji alespoň částečně ukrýt pod atypicky upravenou a zvednutou umyvadlovou desku. Aby se tam dala zasunout celá, musela by to být zúžená verze pračky s předním plněním. Ale pochopitelně, že lepší by to bylo bez ní.

MICHAL JANKŮ, designér

Komentáre

  • Andrej Jaroš 17:29 10.12.2011 +

    Poďakovanie

    Vopred by som chcel poďakovať pánovi dizajnérovi, za vybratie do finálovej desiatky, ako aj za ponuku zaujímavých riešení tejto malej a nepravidelnej kúpeľne. Až teraz som si uvedomil, koľko miesta môžem ušetriť tým, že namiesto vane by som mohol mať iba sprchový kút. Navyše ako mužovi mi sprcha vyhovuje oveľa viac, nevnímajúc aj ekonomický faktor. Pozdáva sa mi i ten variant umývadla zapusteného do dosky, čím vznikne ďalší odkladací priestor. Ďalej uvažujem nad tým, že tú pračku by som mohol zabudovať aj do kuchynskej linky, ktorú sa akurát chystám taktiež prerábať. Celá kúpeľňa tak potom bude pôsobiť vzdušnejšie a priestrannejšie. Tak a teraz sa už len pustiť do samotnej prestavby kúpeľne ! Už sa teším, ako sa potom podelím s výsledkom tejto premeny s kamarátmi a priateľmi na facebooku.


[ ↑ na obsah ↑ ]
[ ↑ na obsah ↑ ]