[ ↓ na navigáciu ↓ ]

Lucia León

P1140007 P1140008 P1140009 P1140011
10 León 1 10 León 1b 10 León 2 10 León 3 10 León 4 10 León pl 1 10 León pl 2 10 León pl 3

Čo chceme změniť a prečo

Presťahovali sme sa do bytu v dome zo 40. rokov. Zatiaľ nebol rekonštruovaný a má svojho nezameniteľného ducha a atmosféru. Musíme len obdivovať veľkorysé priestorové riešenie a funkčnosť v každom detaile, ako sú napríklad veľké vstavané skrine. O kvalite práce starých remeselníkov svedčí aj to, že po sedemdesiatich rokoch užívania byt stále dobre slúži. Platí to aj pre kúpeľňu, no napriek tomu by jej modernizácia prospela. Dôvodom k rekonštrukcii je pre nás samozrejme estetické hľadisko, myslíme však tiež na ekologickú stránku. Vývoj technológie od doby vzniku našej kúpeľne rozhodne pokročil, plánujeme do nej preto inštalovať šetriace batérie, menšiu vaňu a vybudovať funkčný sprchovací kút. Novú kúpeľňu si predstavujem zariadenú jednoducho, pretože verím tomu, že „v jednoduchosti je krása“. Chcela by som dve umývadlá stojace na drevenom pulte so skrinkami, na jeho konci drevenú zástenu, za ktorou by sa skryla práčka, bojler a tiež odkladacie poličky. Na mieste pôvodnej vane by bola menšia, samostatne stojaca, a v rohu otvorený sprchovací kút bez vaničky, s podlahou zvažujúcou sa do odtokového roštu. Na zemi a časti stien šedá veľkoformátová dlažba, na ostatných stenách mozaikové dlaždičky v svetlo šedom odtieni. Toto neutrálne riešenie si môžeme podľa chuti a nálady oživiť farebnými doplnkami. Naše dve dcéry sú ešte malé, ale už za pár rokov budú iste v kúpeľni pred zrkadlom tráviť dosť času, tak nech na to majú pekné a funkčné prostredie.

Čo mi najviac vadí

Na kúpeľni mi najviac vadí provizórne vedenie teplej vody po stene a nepoužiteľný sprchovací kút.

Vybráno k proměně

Velmi se mi líbí Váš nápad s neutrálním šedým pojetím koupelny, oživené podle nálady barevnými doplňky a hlavně mne zaujala Vaše vize v krásné jednoduchosti. Sice o tom nepíšete, ale vypadá to, že Vaše koupelna je průchozí do jiné místnosti. To poněkud komplikuje ji optimálněji zařídit. Více dispozičních obměn se zde najde opravdu jen málo. Připravil jsem pro Vás řešení s výrobky JIKA. Prostor je docela velký, přesto se tam při zachování Vašich požadavků nedaří umístit hluboké úložné skříňky, které budete určitě potřebovat. Volně stojící vana by byla sice možná elegantní, ale vhodnější by byl pro ni přeci jenom větší prostor, než máte k dispozici. Také dvě umyvadla položená na desce lépe vyniknou u delší stěny. Pokud bychom použili toto řešení například s umyvadly Cubito, ležely by těsně vedle sebe, a to je vhodnější tam dát rovnou dvojumyvadlo. Tuto verzi jsem Vám převedl i do prostorových vizualizací. Pračku s bojlerem jsem raději schoval do vestavěné skříně, než jen za dřevěnou zástěnu. O eleganci a funkčnosti takto koncipovaných skříní v jiných částech domu se ostatně obdivně zmiňujete i ve svém komentáři.

MICHAL JANKŮ, designér

Komentáre

  • Lucia León 18:10 08.12.2011 +

    Vážený pán Janků,\r\nĎakujem za atraktívnu vizualizáciu aj variantné riešenia, aj keď, ako píšete, s naším priestorom sa až tak \"čarovať\" nedá, keďže kúpeľňa je naozaj priechodzia, čo by sme chceli i zachovať. Veľmi sú pre mňa cenné Vaše odborné postrehy, ktoré sa týkajú priestoru potrebného pre voľne stojace umývadlá a vaňu, sú to detaily, ktoré ako laik nepoznám, ale pre zdarilú rekonštrukciu sú podstatné. Dvojumývadlo vnímam ako rovnako elegantné a praktické riešenie. Aj Vami navrhovaná vstavaná skriňa evidentne prispieva k dizajnovej čistote riešenia a k spomínanej jednoduchosti, ktorú mám rada. Takže ďakujem a napínam sily k tomu, aby som sa z krásnej kúpeľne netešila len na obrázku :-). Lucia León


[ ↑ na obsah ↑ ]
[ ↑ na obsah ↑ ]