Moja nová kúpeľňa

Moja nová kúpeľňa

Odpovede na nasledujúce otázky vám možno dobre poslúžia ako návod, ako by vaša kúpeľňa mala vyzerať, aby naplnila všetky vaše priania a očakávania.

Akon a to?

Koľko ľudí bude kúpeľňu používať? Sú v domácnosti deti? Budú kúpeľňu používať starší alebo pohybovo hendikepovaní ľudia? Kto bude kúpeľňu upratovať?
Je kúpeľňa dostatočne priestranná, alebo jej chýbajú potrebné rozmery? A nezabudnite: Aj tá najmenšia kúpeľňa sa vďaka značke Jika úplne ľahko premení na oázu pokoja a relaxácie. Výber kúpeľne býva väčšinou rozhodnutím na niekoľko desiatok rokov, mnohokrát dokonca na celý život. Kým štýl spálne či obývačky môžete obmeniť za niekoľko hodín, zásadná zmena kúpeľne či toalety sa nezaobíde bez pomerne prácnych stavebných zásahov. Skôr ako sa teda do takých prác pustíte, či už budete vybavovať svoju úplne novú kúpeľňu, alebo rekonštruovať pôvodnú, mali by ste si dobre premyslieť, čo od nej vlastne požadujete a ako ju budete používať. Až potom sa pustite do výberu keramiky, nábytku, batérií a ďalších doplnkov, rozmýšľajte nad najlepšími tvarmi a farebnými odtieňmi.

VAŇA ALEBO SPRCHOVACÍ KÚT?

Kým prednedávnom bolo takpovediac nemysliteľné, aby v tradičnej kúpeľni chýbala vaňa, dnes sa pri plánovaní premýšľa predovšetkým prakticky, a o vybavení rozhoduje úžitková plocha. Pokiaľ je miestnosť dostatočne veľká, potom by pohodlná, priestranná, hoci aj masážna vaňa rozhodne nemala chýbať. Veď kde inde sa dá tak nádherne snívať, odpočívať či hľadať inšpirácia? Nedá sa nič robiť, vaňa bola a stále je predsa len kráľovnou kúpeľní!
Avšak pri šetrení každým centimetrom či s ohľadom na bezpečnosť starších ľudí je moderný sprchovací kút so sedadlom omnoho pohodlnejším variantom. Aj pri nadštandardných rozmeroch ušetrí množstvo miesta, ktoré môžete využiť napríklad na inštaláciu hygienického bidetu alebo druhého umývadla, vďaka ktorému nebude početnejšia rodina stáť pred kúpeľňou každé ráno v rade. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, pre oba varianty Jika ponúka hneď niekoľko možností riešenia. Zásadnou novinkou roku 2008 sú sprchovacie kúty a jednodielne či dvojdielne vaňové zásteny. Môžete sa rozhodnúť medzi čírym sklom a módnym kvetinovým dekorom na výplniach, ktorý harmonizuje s dizajnovým radom Cubito, no obohatí akúkoľvek kúpeľňu.
A navyše – sklá sú ošetrené špeciálnou povrchovou úpravou Jika perla GLASS, ktorá zaručuje ich jednoduchú údržbu! Na významné predĺženie životnosti povrchu JIKA perla GLASS je vhodné využiť špeciálne vyvinuté prípravky na sprchovacie kúty. Clean All odporúčame používať pri pravidelnej údržbe povrchov najmenej raz mesačne. Ľahko odstraňuje vodný kameň, mydlo a ďalšie usadeniny. Kondicionér čistí, dezinfikuje, čiastočne obnovuje odpudivý efekt proti vode, a predlžuje tak funkčnosť povrchu JIKA perla GLASS. Sklo pri takejto starostlivosti zostáva priezračne čisté a trblietavé dlhý čas.

KLOZET V KÚPEĽNI?

Umiestnenie klozetu v samostatnej miestnosti WC alebo v kúpeľni býva ďalším náročným rozhodnutím pri dispozičnom riešení novej kúpeľne. Oba varianty majú svoje klady i zápory. Pokiaľ upustíte od samostatného klozetu s malým umývadielkom v miniatúrnej miestnosti a umiestnite ho priamo v kúpeľni, celok bude pôsobiť priestrannejšie a vzletnejšie. Navyše získate cenný priestor napríklad na umiestnenie bidetu alebo vane. Samozrejmosťou každej novostavby i rekonštrukcie je dobré odvetranie kúpeľne, takže nič tomuto riešeniu nebráni. Samostatný klozet, naopak, umožní jeho použitie kýmkoľvek v domácnosti, i keď kúpeľňu momentálne „obýva“ iný člen rodiny.

VIETE SI VYBRAŤ?

Kúpeľňové sety JIKA ponúkajú rôzne typy klozetov – kombinované, takzvanú taliansku verziu stojaceho klozetu alebo závesný variant. Na prvý pohľad viditeľné rozdiely však nespočívajú iba v ich vzhľade, no aj v rôznych nárokoch na miesto a spôsob pripojenia kanalizácie, prípadne na nosnosť obvodových stien.
V novostavbách, kde je možné splachovaciu nádržku vložiť do niky masívnej steny, dôjde použitím závesnej alebo talianskej verzie klozetu k úspore miesta v kúpeľni. Ideálnym riešením pre rekonštrukcie obmedzených priestorov kúpeľní a toaliet v panelových bytoch sú podomietkové moduly pre závesné klozety. Sú určené predovšetkým tam, kde šachtou prechádzajú všetky nevyhnutné potrubia. Vďaka nastaviteľným bočným úchytom sa dajú prispôsobiť priestorom so šírkou od 800 do 1 100 mm. A posadiť sa nemusí báť ani urastený pán domu – nosnosť je 400 kg! Rovnako výšku klozetu možno nastaviť podľa individuálnych potrieb.
Kombinovaný klozet s keramickou splachovacou nádržkou navyše najlepšie umožní rozohrať dizajn každej súpravy. Jeho ďalšou výhodou je univerzálny spôsob pripojenia odpadu a jednoduchá prístupnosť splachovacieho mechanizmu.
Stojaca, takzvaná talianska verzia klozetu je prisadená priamo k stene kúpeľne, v ktorej je zabudovaná splachovacia nádržka. Vzhľadom na upevnenie v podlahe však tento elegantný klozet nekladie zvýšené nároky na statiku steny.
Závesný klozet si, naopak, vyžaduje dostatočne nosnú stenu a nemožno ho pripojiť na zvislý odpad, čo je nutné zohľadniť už pred začatím stavebných prác. Jeho vzhľad je však maximálne čistý a jeho okolie sa veľmi ľahko udržiava v čistote. V novostavbách, kde je možné splachovaciu nádržku vložiť do niky masívnej steny, dôjde použitím závesnej alebo talianskej verzie klozetu k úspore miesta v kúpeľni.
Napríklad v panelových domoch je však potrebné dbať na nosnosť stien, prípadne použiť finančne náročnejšie vstavané nádržky určené špeciálne do bytových jadier.

NA ČO BIDET?

Praktický a užitočný bidet konečne prežíva skutočnú renesanciu, prestáva byť zbytočným symbolom luxusu. Pri pravidelnom používaní po toalete bidet výrazne zvyšuje hygienu aj zdravie svojich používateľov, prakticky však môže poslúžiť aj na opláchnutie nôh alebo tlapiek vašich zvieracích miláčikov.

Inšpirácia