Inšpirácie a tipy

Ako na bezbariérovú kúpeľňu

Ako na kúpeľňu bez bariér, aby bola bezpečná a zároveň aj praktická.

Nielen vďaka demografickým zmenám sa v poslednej dobe dostávajú do popredia potreby staršieho obyvateľstva. Pre kúpeľňu platí obzvlášť, že by mala byť praktická, bezpečná a mali by sme sa v nej cítiť dobre. Praktické riešenia ocenia nielen invalidi, ale aj starší ľudia. Aké produkty vybrať, keď uprednostňujeme praktické riešenia a chceme alebo potrebujeme kúpeľňu bez prekážok vybavenú pomocnými prvkami.

O problematike bezbariérovej kúpeľne sa dozviete vďaka našej spolupráci s TV Bývanie. Tá nakrúcala s moderátorom Michalom Jančaříkom a s naším architektom Michalom Janků a téme sa podrobne venuje.

Bezbariérový prístup do kúpeľne zaisťuje väčšiu bezpečnosť, pohodlie a je investíciou do budúcnosti

Kúpeľňa pre užívateľov so špeciálnymi potrebami musí zabezpečiť okrem špecifických pomôcok hlavne dostatok miesta pre bezpečný pohyb.

Pre staršie či hendikepované osoby je veľmi dôležitý bezbariérový vstup do miestnosti. Dvere by tak mali byť široké minimálne 90 cm proti bežným 60 cm, aby mal človek o barlách, prípadne na vozíku pohodlný vstup. Manévrovací priestor pre vozíček vnútri kúpeľne, tak aby sa mohol otočiť o 360 °, potrebuje minimálny priemer 150 cm. Zároveň je zásadné  myslieť aj na podlahu, ktorá by mala byť vybavená protišmykovou úpravou. V neposlednom rade potom tiež na konštrukciu stien, ktoré by mali uniesť ukotvenie pomocných madiel s nosnosťou 150 kg. Ak steny dostatočnú nosnosť nemajú, využite pre inštaláciu podomietkové systémy .

Konkrétne produkty významne uľahčujú užívanie kúpeľne pre hendikepovaných osoby. Jedná sa hlavne o predĺženú toaletu , vhodne riešený sprchovací kút , tvar umývadla a vodovodné batérie a zároveň pomocné madlá vo všetkých častiach kúpeľne. Tieto produkty môžu byť nápomocné v domácnostiach, ale aj vo verejných priestoroch.

Výber umývadla a batérie

 

 

Správne zvolené umývadlo umožňujúce jednoduchý prístup z kolieskového kresla a ergonomická batéria sú základom pre každú bezbariérovú kúpeľňu.

Skrinka pod umývadlo či klasický sifón sa neodporúčajú. Nielen pre tento prípad je ideálnym riešením sifón, ktorý je možné zabudovať do steny, čo umožní podjazd vozíka a príjemné užívanie.

Čo sa potom batérie týka, platí čím dlhšia je páka batérie, tým menšia sila je potrebná k jej ovládaniu.

Dodatočnú montáž dlhšej páky umožňuje hneď niekoľko radov batérií Jika . Vhodné sú aj bezkontaktné armatúry nevyžadujúce k ovládaniu žiadnu silu.

 

Sprchový kút

 

Sprchový kút s bezbariérovým prístupom predstavuje najjednoduchší variant. Je možné ho prispôsobiť na mieru individuálnym požiadavkám.

 

Legislatívne stanovený minimálny rozmer sprchového kúta pre hendikepovaných je 90 x 90 centimetrov s bezbariérovou šírkou vstupu aspoň 90 centimetrov.

 

V sprche sa odporúča podomietková termostatická batéria zabezpečujúca jednoduché ovládanie aj miešania teplej vody.

 

Bezpečná kúpeľňa pre každého

 

 

Doslova oporou sú tiež rôzne varianty madiel a mnoho ďalších dôležitých drobností. Vybavte kúpeľňu držadlami a držadlami tam, kde ich potrebujete.

 

Šikovné sklopné sedadlo do sprchy je dnes bežnou súčasťou kúpeľne nielen pre hendikepovaných.

 

V invalidnom programe nájdete aj elegantné výklopné zrkadlá.

Avšak zrkadlo je možné vybrať aj z klasickej ponuky, podstatné je ho nainštalovať nižšie než je štandard, aby sa v ňom dobre videl aj človek na vozíčku.

 

Verejné priestory pre hendikepovaných

Pri navrhovaní verejných toaliet, napr. pre reštaurácie, kancelárske budovy a nákupné či športové centrá nastavuje pravidlá pre bezbariérové prístupy vrátane kúpeľne vyhláška č. 398/2009 Zb. Tá definuje presné požiadavky na spôsob inštalácie a umiestnenie všetkého vybavenia.

Pre ľahší výber produktov a orientáciu v problematike ponúka Jika špeciálnu brožúru Bezbariérové kúpeľne a verejné hygienické priestory. Nájdete ju tu.