Inšpirácie a tipy

Udržateľná kúpeľňa: šetrné zaobchádzanie s vodou aj energiami

Stále viac sa kladie dôraz na väčšiu udržateľnosť a šetrnosť, a to vo všetkých ohľadoch – od nakupovania, vlastných návykov, až po domácnosť.

Veľmi úzko sa pritom táto téma dotýka aj kúpeľňového vybavenia. Moderné technológie a kvalitné materiály môžu prispieť k ohľaduplnému prístupu a znížiť plytvanie vodou aj energiami.

ŠETRNÝ PRÍSTUP S MODERNÝMI BATÉRIAMI

Technológie sa neustále posúvajú dopredu a kúpeľňový sortiment v tomto ohľade nie je výnimkou. Príkladom sú vodovodné batérie, kde vývoj a inovácie značne prispievajú k úspore vody a dokonca aj energiou. Dôraz je kladený na materiály a rovnako tak na pokročilé vychytávky, ako je napríklad funkcia Cold Start, ktoré podporujú udržateľnú domácnosť.

KVALITNÉ MATERIÁLY SÚ ZÁKLAD

Prepracované prevedenie a kvalita použitých materiálov prispievajú k dlhej životnosti batérií, vďaka čomu sa vyhnete častému a opakovanému nakupovaniu nových výrobkov, a súčasne tiež zamedzujú pretekaniu vody v dôsledku opotrebovania a tým aj jej zbytočnému plytvaniu. Pri výbere by ste sa preto okrem dizajnu mali zamerať aj na tento aspekt. Dôležité sú kvalitné keramické kartuše, perlátory a taktiež odolné povrchové úpravy, vďaka ktorým vydržia batérie dlho v skvelej kondícii.

 

 

MALÍ POMOCNÍCI PRE VEĽKÚ ÚSPORU

Veľkým prínosom pre úsporu môžu byť aj perlátory s obmedzovačmi prietoku vody. V prípade moderných batérií je perlátor vo väčšine prípadov už integrovanou súčasťou batérie. Pokiaľ ale máte doma batériu staršiu, môžete ho tiež samostatne dokúpiť. A ako perlátor prispieva k úspore? Jeho princípom je miešanie vody so vzduchom, teda vodu prevzdušňuje, čím znižuje jej prietok. Pritom ale neuberá nič z užívateľského komfortu a vy toto zníženie prietoku ani nespoznáte. Zároveň môže prietok taktiež obmedzovať. Len pre predstavu, pri starších batériách môže byť prietok až 12 l za minútu, pri tých moderných je to 4 alebo 5 litrov za minútu, čo predstavuje podstatný rozdiel v spotrebe.

TIP ZNAČKY JIKA

Batérie Pure značky JIKA vynikajú nielen premysleným dizajnom, ktorý umne kombinuje praktickosť a prepracovaný vzhľad. Disponujú tiež kvalitnými perlátormi s prietokom 5 l/min. Benefitom sú aj kvalitné keramické kartuše.

ŠETRENIE ENERGIÍ S FUNKCIOU COLD START

Technológia Cold Start je relatívnou novinkou na poli umývadlových a drezových batérií, ktorá prispieva k šetrnejšiemu zaobchádzaniu s energiami. Jej princíp je veľmi jednoduchý a do istej miery pracuje s našimi bežnými návykmi. Základná poloha páky sa nachádza v stredovej polohe na studenej vode. V momente, keď chcete teplú, je potrebné pákou otočiť doľava. Väčšina z nás štandardne necháva páku batérie v stredovej polohe a pri rýchlom umývaní rúk ju v tejto polohe púšťame. Automaticky tak spúšťame ohrev vody. Teplá voda ale za tak krátky okamih nedokáže doputovať do batérie a zostáva vo vnútri rúrok, kde opäť dôjde k jej vychladnutiu a zbytočne sa tak spúšťa celý proces ohrievania. Práve s týmto momentom pracuje technológia Cold Start a zabraňuje tak zbytočnému plytvaniu energiou.

TIP ZNAČKY JIKA

Batérie Mio Style značky JIKA disponujú technológiou Cold Start a vynikajú kvalitným spracovaním. Použité perlátory sú vyrobené zo špeciálneho materiálu proti usadzovaniu vodného kameňa a súčasťou batérie je aj spätná klapka proti spätnému nasatiu znečistenej vody.

K dispozícii sú v klasickom prevedení chróm aj trendy čiernej farbe.

POHODLIE AJ ÚSPORA S TERMOSTATICKÝMI BATÉRIAMI

V rámci šetrenia vody platí tiež ešte jedno pravidlo. Čím rýchlejšie nastavíme požadovanú teplotu vody, tým menej ju zbytočne pretečie. Pri sprchovaní aj kúpeli vám v tomto prípade môžu pomôcť termostatické batérie, s ktorými požadovanú teplotu vody nastavíte takmer okamžite. Vyhnete sa tak nielen zbytočnému plytvaniu, ale navyše si užijete ešte väčšie pohodlie.

TIP ZNAČKY JIKA

S termostatickou batériou Deep by JIKA nastavíte požadovanú teplotu vody behom okamihu a môžete si tak naplno užiť príjemný zážitok zo sprchovania. Batéria spĺňa aj najvyššie nároky na bezpečnosť – pokiaľ od batérie prestane pritekať studená voda, termostat okamžite zablokuje príval horúcej vody. Zároveň je vybavená tlačidlom Safety stop, ktoré zabraňuje nastaveniu teploty vyššej ako príjemných a bezpečných 38 °C. Na dosiahnutie vyššej teploty je nutné toto tlačidlo odblokovať.

MODERNÉ TOALETY S ÚSPORNÝM SPLACHOVANÍM

Staršie toalety majú splachovanie 6 alebo dokonca 9 litrov vody, čo je príčinou značne vysokej spotreby. Na porovnanie, väčšina moderných toaliet dnes už disponuje systémom duálneho splachovania a súčasne úsporným variantom, kedy na malé spláchnutie spotrebujete 3 litre vody, na veľké spláchnutie 4,5 litra. Ak by sme vzali modelovú situáciu, keď v domácnosti žije päť členov, v prípade starších toaliet so 6-litrovým splachovaním je ročná spotreba približne 98 550 litrov. Oproti tomu pri toaletách so splachovaním 3/4,5 l je v tomto prípade spotreba 57 487,5 l.

Aby ste predchádzali zbytočnému plytvaniu vodou, potom je potrebné venovať pozornosť aj technickému stavu toaliet. Pokiaľ toaleta preteká, môže dôjsť k obrovskej strate. Samotná oprava pritom vôbec nemusí byť nákladná a môže ušetriť nielen vaše financie, ale aj životné prostredie.

TIP ZNAČKY JIKA

Závesný klozet Deep by JIKA Rimless vnesie do kúpeľne nielen vyšší stupeň hygieny vďaka technológii splachovania bez oplachového kruhu, ale súčasne tiež prispieva k úspore vody. Disponuje systém duálneho splachovania 3/4,5 l. Poteší aj nadčasovým dizajnom, ktorý perfektne doplní akýkoľvek interiér.

DROBNÝMI NÁVYKMI K  ZMENE

Šetrnejšiemu zaobchádzaniu s vodou a energiami potom môžeme prispieť aj svojim vlastným správaním. Jedným z krokov je nenechávať vodu zbytočne tiecť počas úkonov osobnej hygieny, či už pri sprchovaní alebo čistení zubov. Zastavením vody v priebehu týchto aktivít môžete ušetriť desiatky litrov mesačne. Ďalším krokom potom môže byť napríklad skrátenie doby sprchovania, už len o minútu kratšie sprchovanie vám pomôže ušetriť stovky litrov vody mesačne.