Strasti a slasti panelákových kúpeľní

Strasti a slasti panelákových kúpeľní

Malá paneláková kúpeľňa je bežnou realitou slovenských sídlisk a na rekonštrukciu čaká celá rada z nich. Podľa architekta a dizajnéra značky Jika Michala Janků vnímajú Slováci kúpeľňu stále ako úžitkový priestor a „skladisko“ vecí na upratovanie a nie ako obytnú časť bytu. Navyše, keď už sa rozhodnú pre zmenu , volia rovnaké priestorové riešenia.

Kúpeľňa a samostatné wc TIGO

"Ľudia sa často domnievajú, že spojenie kúpeľne s toaletou prinesie viac miesta. To je síce pravda, ale stráca tým dve steny, inak povedané jednu priečku, na ktorú je možné umiestniť skrinky a vytvoriť ďalšie úložné priestory", upozorňuje Michal Janků. Na miestnosť s toaletou často zabúdame a neuvedomujeme si jej skutočné možnosti. Naopak ju založíme metlou, vedrom alebo ďalšími pomôckami na upratovanie a z toalety sa stáva skladisko. Z tohto dôvodu je wc všeobecne vnímané ako najhoršie miesto v byte. Vysoké skrinky môžu priestor doplniť a poskytnúť ďalšie možnosti, kam v byte umiestniť kúpeľňové drobnosti. Prepojenie miestností je najviac nepraktické vo chvíli, keď v byte býva početnejšia rodina. Ranné zástupy pred jednou miestnosťou nás presvedčia o tom, že spojenie nie je šťastným riešením.

Kedy wc s kúpeľňou prepojiť "K prepojeniu sa prikláňam v prípade, že do miestnosti venované toalete nemožno umiestniť umývadielko. Tým stráca samostatná miestnosť svoj zmysel, "uvádza Michal Janků.

Do malých miestností je dôležité vybrať správny typ a veľkosť klozetu. Podľa architekta preferujú Slováci z dôvodu ľahkej údržby závesné typy klozetov, ktoré predstavujú trendové a čisté vybavenie. Nádržka na splachovanie je umiestnená v stene za ním a na ich upevnenie sa využívajú predstenové systémy Jika, u ktorých je zaručená dostatočná pevnosť bez veľkých nárokov na nosnosť steny. "Vo voľbe závesných klozetov sa Česi líši od USA a Ruska, kde dávajú prednosť kombi WC," dopĺňa architekt.

Umývadlá, zrkadlá a osvetlenie

„Rohové umývadlá neprinášajú úsporu miesta, ako si mnoho ľudí myslí, naopak obmedzujú prístup, neposkytnú odkladaciu plochu a zabránia prípadnému umiestneniu skrinky. Omnoho lepšou voľbou sú asymetrické umývadlá,“ uvádza Michal Janků. Asymetrické umývadlá ľahko zapadnú aj do najmenšej kúpeľne a pritom poskytnú dostatok odkladacej plochy vďaka netradične umiestnenej vodovodnej batérii. Ľahko pod nich umiestníte skrinku, čím vytvoríte ďalšie miesto na čistiace prostriedky alebo kúpeľňové potreby.

Inšpirácia